This is a page from the 2021 Canadian federal election.

Conservative Party of Canada

Misc. topics



¯\_(ツ)_/¯


This party is yet to add their policies to VoteMate.
We'll pass along your disapproval.

In the meantime, you can learn more about them on their website.

conservative.ca www.conservative.ca


Candidates in other ridings

Alberta

Blake Richards

Conservative candidate for Banff—Airdrie

Damien Kurek

Conservative candidate for Battle River—Crowfoot

Martin Shields

Conservative candidate for Bow River

Greg McLean

Conservative candidate for Calgary Centre

Len Webber

Conservative candidate for Calgary Confederation

Jasraj Singh Hallan

Conservative candidate for Calgary Forest Lawn

Bob Benzen

Conservative candidate for Calgary Heritage

Stephanie Kusie

Conservative candidate for Calgary Midnapore

Michelle Rempel Garner

Conservative candidate for Calgary Nose Hill

Pat Kelly

Conservative candidate for Calgary Rocky Ridge

Tom Kmiec

Conservative candidate for Calgary Shepard

Ron Liepert

Conservative candidate for Calgary Signal Hill

Jag Sahota

Conservative candidate for Calgary Skyview

James Cumming

Conservative candidate for Edmonton Centre

Kerry Diotte

Conservative candidate for Edmonton Griesbach

Ziad Aboultaif

Conservative candidate for Edmonton Manning

Tim Uppal

Conservative candidate for Edmonton Mill Woods

Matt Jeneroux

Conservative candidate for Edmonton Riverbend

Tunde Obasan

Conservative candidate for Edmonton Strathcona

Kelly McCauley

Conservative candidate for Edmonton West

Mike Lake

Conservative candidate for Edmonton—Wetaskiwin

John Barlow

Conservative candidate for Foothills

Laila Goodridge

Conservative candidate for Fort McMurray—Cold Lake

Chris Warkentin

Conservative candidate for Grande Prairie—Mackenzie

Shannon Stubbs

Conservative candidate for Lakeland

Rachael Harder

Conservative candidate for Lethbridge

Glen Motz

Conservative candidate for Medicine Hat—Cardston—Warner

Arnold Viersen

Conservative candidate for Peace River—Westlock

Blaine Calkins

Conservative candidate for Red Deer—Lacombe

Earl Dreeshen

Conservative candidate for Red Deer—Mountain View

Garnett Genuis

Conservative candidate for Sherwood Park—Fort Saskatchewan

Michael Cooper

Conservative candidate for St. Albert—Edmonton

Dane Lloyd

Conservative candidate for Sturgeon River—Parkland

Gerald Soroka

Conservative candidate for Yellowhead

British Columbia

Ed Fast

Conservative candidate for Abbotsford

Kelsey Shein

Conservative candidate for Burnaby North—Seymour

Likky Lavji

Conservative candidate for Burnaby South

Todd Doherty

Conservative candidate for Cariboo—Prince George

Dan Albas

Conservative candidate for Central Okanagan—Similkameen—Nicola

Mark Strahl

Conservative candidate for Chilliwack—Hope

Tamara Jansen

Conservative candidate for Cloverdale—Langley City

Katerina Anastasiadis

Conservative candidate for Coquitlam—Port Coquitlam

Mary Lee

Conservative candidate for Courtenay—Alberni

Alana DeLong

Conservative candidate for Cowichan—Malahat—Langford

Garry Shearer

Conservative candidate for Delta

Laura Anne Frost

Conservative candidate for Esquimalt—Saanich—Sooke

Dave Hayer

Conservative candidate for Fleetwood—Port Kells

Frank Caputo

Conservative candidate for Kamloops—Thompson—Cariboo

Tracy Gray

Conservative candidate for Kelowna—Lake Country

Rob Morrison

Conservative candidate for Kootenay—Columbia

Tako Van Popta

Conservative candidate for Langley—Aldergrove

Brad Vis

Conservative candidate for Mission—Matsqui—Fraser Canyon

Tamara Kronis

Conservative candidate for Nanaimo—Ladysmith

Paige Munro

Conservative candidate for New Westminster—Burnaby

Shelley Downey

Conservative candidate for North Island—Powell River

Mel Arnold

Conservative candidate for North Okanagan—Shuswap

Les Jickling

Conservative candidate for North Vancouver

Marc Dalton

Conservative candidate for Pitt Meadows—Maple Ridge

Nelly Shin

Conservative candidate for Port Moody—Coquitlam

Bob Zimmer

Conservative candidate for Prince George—Peace River—Northern Rockies

Alice Wong

Conservative candidate for Richmond Centre

David Busch

Conservative candidate for Saanich—Gulf Islands

Claire Rattee

Conservative candidate for Skeena—Bulkley Valley

Helena Konanz

Conservative candidate for South Okanagan—West Kootenay

Kerry-Lynne Findlay

Conservative candidate for South Surrey—White Rock

Kenny Chiu

Conservative candidate for Steveston—Richmond East

Tina Bains

Conservative candidate for Surrey Centre

Syed Mohsin

Conservative candidate for Surrey—Newton

Harry Cockell

Conservative candidate for Vancouver Centre

Mauro Francis

Conservative candidate for Vancouver East

Kailin Che

Conservative candidate for Vancouver Granville

Carson Binda

Conservative candidate for Vancouver Kingsway

Brad Armstrong

Conservative candidate for Vancouver Quadra

Sukhbir Singh Gill

Conservative candidate for Vancouver South

Hannah Hodson

Conservative candidate for Victoria

John Weston

Conservative candidate for West Vancouver—Sunshine Coast—Sea to Sky Country

Manitoba

Larry Maguire

Conservative candidate for Brandon—Souris

Marty Morantz

Conservative candidate for Charleswood—St. James—Assiniboia—Headingley

Charlotte Larocque

Conservative candidate for Churchill—Keewatinook Aski

Dan Mazier

Conservative candidate for Dauphin—Swan River—Neepawa

Rejeanne Caron

Conservative candidate for Elmwood—Transcona

Raquel Dancho

Conservative candidate for Kildonan—St. Paul

Candice Bergen

Conservative candidate for Portage—Lisgar

Ted Falk

Conservative candidate for Provencher

Shola Agboola

Conservative candidate for Saint Boniface—Saint Vital

James Bezan

Conservative candidate for Selkirk—Interlake—Eastman

Sabrina Brenot

Conservative candidate for Winnipeg Centre

Anas Kassem

Conservative candidate for Winnipeg North

Melanie Maher

Conservative candidate for Winnipeg South

Joyce Bateman

Conservative candidate for Winnipeg South Centre

New Brunswick

Jean-Paul Lanteigne

Conservative candidate for Acadie—Bathurst

Shelly Mitchell

Conservative candidate for Beauséjour

Andrea Johnson

Conservative candidate for Fredericton

Rob Moore

Conservative candidate for Fundy Royal

Shawn Beaulieu

Conservative candidate for Madawaska—Restigouche

Jake Stewart

Conservative candidate for Miramichi—Grand Lake

Darlene Smith

Conservative candidate for Moncton—Riverview—Dieppe

John Williamson

Conservative candidate for New Brunswick Southwest

Mel Norton

Conservative candidate for Saint John—Rothesay

Richard Bragdon

Conservative candidate for Tobique—Mactaquac

Newfoundland & Labrador

Matthew Chapman

Conservative candidate for Avalon

Sharon Vokey

Conservative candidate for Bonavista—Burin—Trinity

Clifford Small

Conservative candidate for Coast of Bays—Central—Notre Dame

Shane Dumaresque

Conservative candidate for Labrador

Carol Anstey

Conservative candidate for Long Range Mountains

Glenn Etchegary

Conservative candidate for St. John's East

Steve Hodder

Conservative candidate for St. John's South—Mount Pearl

Nova Scotia

Fiona MacLeod

Conservative candidate for Cape Breton—Canso

Steven Cotter

Conservative candidate for Central Nova

Stephen Ellis

Conservative candidate for Cumberland—Colchester

Cameron Ells

Conservative candidate for Halifax

Eleanor Humphries

Conservative candidate for Halifax West

Mark Parent

Conservative candidate for Kings—Hants

Angela Conrad

Conservative candidate for Sackville—Preston—Chezzetcook

Rick Perkins

Conservative candidate for South Shore—St. Margarets

Eddie Orrell

Conservative candidate for Sydney—Victoria

Chris d'Entremont

Conservative candidate for West Nova

Northwest Territories

Lea Anne Mollison

Conservative candidate for Northwest Territories

Nunavut

Laura Mackenzie

Conservative candidate for Nunavut

Ontario

Arshad Awan

Conservative candidate for Ajax

John Sagman

Conservative candidate for Algoma—Manitoulin—Kapuskasing

Leona Alleslev

Conservative candidate for Aurora—Oak Ridges—Richmond Hill

John Brassard

Conservative candidate for Barrie—Innisfil

Doug Shipley

Conservative candidate for Barrie—Springwater—Oro-Medonte

Ryan Williams

Conservative candidate for Bay of Quinte

Lisa Robinson

Conservative candidate for Beaches—East York

Jagdeep Singh

Conservative candidate for Brampton Centre

Naval Bajaj

Conservative candidate for Brampton East

Medha Joshi

Conservative candidate for Brampton North

Ramandeep Brar

Conservative candidate for Brampton South

Jermaine Chambers

Conservative candidate for Brampton West

Larry Brock

Conservative candidate for Brantford—Brant

Alex Ruff

Conservative candidate for Bruce—Grey—Owen Sound

Emily Brown

Conservative candidate for Burlington

Connie Cody

Conservative candidate for Cambridge

Pierre Poilievre

Conservative candidate for Carleton

Dave Epp

Conservative candidate for Chatham-Kent—Leamington

Jenny Kalimbet

Conservative candidate for Davenport

Penelope Williams

Conservative candidate for Don Valley East

Sabrina Zuniga

Conservative candidate for Don Valley North

Yvonne Robertson

Conservative candidate for Don Valley West

Kyle Seeback

Conservative candidate for Dufferin—Caledon

Erin O'Toole

Conservative candidate for Durham

Geoff Pollock

Conservative candidate for Eglinton—Lawrence

Karen Vecchio

Conservative candidate for Elgin—Middlesex—London

Chris Lewis

Conservative candidate for Essex

Geoffrey Turner

Conservative candidate for Etobicoke Centre

Priti Lamba

Conservative candidate for Etobicoke North

Indira Bains

Conservative candidate for Etobicoke—Lakeshore

Dan Muys

Conservative candidate for Flamborough—Glanbrook

Susan McArthur

Conservative candidate for Glengarry—Prescott—Russell

Ashish Sachan

Conservative candidate for Guelph

Leslyn Lewis

Conservative candidate for Haldimand—Norfolk

Jamie Schmale

Conservative candidate for Haliburton—Kawartha Lakes—Brock

Fabian Grenning

Conservative candidate for Hamilton Centre

Ned Kuruc

Conservative candidate for Hamilton East—Stoney Creek

Al Miles

Conservative candidate for Hamilton Mountain

Bert Laranjo

Conservative candidate for Hamilton West—Ancaster—Dundas

Shelby Kramp-Neuman

Conservative candidate for Hastings—Lennox and Addington

Rinku Shah

Conservative candidate for Humber River—Black Creek

Ben Lobb

Conservative candidate for Huron—Bruce

Jennifer McAndrew

Conservative candidate for Kanata—Carleton

Eric Melillo

Conservative candidate for Kenora

Gary Oosterhof

Conservative candidate for Kingston and the Islands

Anna Roberts

Conservative candidate for King—Vaughan

Mary Henein Thorn

Conservative candidate for Kitchener Centre

Tyler Calver

Conservative candidate for Kitchener South—Hespeler

Carlene Hawley

Conservative candidate for Kitchener—Conestoga

Lianne Rood

Conservative candidate for Lambton—Kent—Middlesex

Scott Reid

Conservative candidate for Lanark—Frontenac—Kingston

Michael Barrett

Conservative candidate for Leeds—Grenville—Thousand Islands and Rideau Lakes

Stephen Gallant

Conservative candidate for London North Centre

Rob Flack

Conservative candidate for London West

Mattias Vanderley

Conservative candidate for London—Fanshawe

Ben Smith

Conservative candidate for Markham—Stouffville

Melissa Felian

Conservative candidate for Markham—Thornhill

Bob Saroya

Conservative candidate for Markham—Unionville

Nadeem Akbar

Conservative candidate for Milton

Kathy-Ying Zhao

Conservative candidate for Mississauga Centre

Grace Adamu

Conservative candidate for Mississauga East—Cooksville

James Nguyen

Conservative candidate for Mississauga—Erin Mills

Michael Ras

Conservative candidate for Mississauga—Lakeshore

Clyde Roach

Conservative candidate for Mississauga—Malton

Jasveen Rattan

Conservative candidate for Mississauga—Streetsville

Matt Triemstra

Conservative candidate for Nepean

Harold Kim

Conservative candidate for Newmarket—Aurora

Graham Speck

Conservative candidate for Niagara Centre

Tony Baldinelli

Conservative candidate for Niagara Falls

Dean Allison

Conservative candidate for Niagara West

Charles Humphrey

Conservative candidate for Nickel Belt

Steven Trahan

Conservative candidate for Nipissing—Timiskaming

Philip Lawrence

Conservative candidate for Northumberland—Peterborough South

Kerry Colborne

Conservative candidate for Oakville

Hanan Rizkalla

Conservative candidate for Oakville North—Burlington

Mary-Elsie Wolfe

Conservative candidate for Orléans

Colin Carrie

Conservative candidate for Oshawa

Carol Clemenhagen

Conservative candidate for Ottawa Centre

Eli Tannis

Conservative candidate for Ottawa South

Jennifer Jennekens

Conservative candidate for Ottawa West—Nepean

Heidi Jensen

Conservative candidate for Ottawa—Vanier

Dave MacKenzie

Conservative candidate for Oxford

Nestor Sanajko

Conservative candidate for Parkdale—High Park

Scott Aitchison

Conservative candidate for Parry Sound—Muskoka

John Nater

Conservative candidate for Perth—Wellington

Michelle Ferreri

Conservative candidate for Peterborough—Kawartha

Jacob Mantle

Conservative candidate for Pickering—Uxbridge

Cheryl Gallant

Conservative candidate for Renfrew—Nipissing—Pembroke

Costas Menegakis

Conservative candidate for Richmond Hill

Marilyn Gladu

Conservative candidate for Sarnia—Lambton

Sonny Spina

Conservative candidate for Sault Ste. Marie

Malcolm Ponnayan

Conservative candidate for Scarborough Centre

Fazal Shah

Conservative candidate for Scarborough North

Mohsin Bhuiyan

Conservative candidate for Scarborough Southwest

Mark Johnson

Conservative candidate for Scarborough—Agincourt

Carmen Wilson

Conservative candidate for Scarborough—Guildwood

Zia Choudhary

Conservative candidate for Scarborough—Rouge Park

Adam Chambers

Conservative candidate for Simcoe North

Terry Dowdall

Conservative candidate for Simcoe—Grey

Sukhi Jandu

Conservative candidate for Spadina—Fort York

Krystina Waler

Conservative candidate for St. Catharines

Eric Duncan

Conservative candidate for Stormont—Dundas—South Glengarry

Ian Symington

Conservative candidate for Sudbury

Melissa Lantsman

Conservative candidate for Thornhill

Adelina Pecchia

Conservative candidate for Thunder Bay—Rainy River

Joshua Taylor

Conservative candidate for Thunder Bay—Superior North

Morgan Ellerton

Conservative candidate for Timmins—James Bay

Ryan Lester

Conservative candidate for Toronto Centre

Michael Carey

Conservative candidate for Toronto—Danforth

Stephanie Osadchuk

Conservative candidate for Toronto—St. Paul's

Steven Taylor

Conservative candidate for University—Rosedale

Angela Panacci

Conservative candidate for Vaughan—Woodbridge

Meghan Shannon

Conservative candidate for Waterloo

Michael Chong

Conservative candidate for Wellington—Halton Hills

Maleeha Shahid

Conservative candidate for Whitby

Daniel Lee

Conservative candidate for Willowdale

Anthony Orlando

Conservative candidate for Windsor West

Kathy Borrelli

Conservative candidate for Windsor—Tecumseh

Joel Yakov Etienne

Conservative candidate for York Centre

Sajanth Mohan

Conservative candidate for York South—Weston

Scot Davidson

Conservative candidate for York—Simcoe

Prince Edward Island

Wayne Phelan

Conservative candidate for Cardigan

Doug Currie

Conservative candidate for Charlottetown

Barry Balsom

Conservative candidate for Egmont

Jody Sanderson

Conservative candidate for Malpeque

Quebec

Steve Corriveau

Conservative candidate for Abitibi—Baie-James—Nunavik—Eeyou

Luis Henry Gonzalez Venegas

Conservative candidate for Abitibi—Témiscamingue

Steven Duarte

Conservative candidate for Ahuntsic-Cartierville

Angiolino D'Anello

Conservative candidate for Alfred-Pellan

Marie Louis-Seize

Conservative candidate for Argenteuil—La Petite-Nation

Germain Dumas

Conservative candidate for Avignon—La Mitis—Matane—Matapédia

Richard Lehoux

Conservative candidate for Beauce

Véronique Laprise

Conservative candidate for Beauport—Côte-de-Beaupré—Île d'Orléans—Charlevoix

Alupa Clarke

Conservative candidate for Beauport—Limoilou

Dominique Vien

Conservative candidate for Bellechasse—Les Etchemins—Lévis

Stéphane Robichaud

Conservative candidate for Beloeil—Chambly

Léo Soulières

Conservative candidate for Berthier—Maskinongé

Ilyasa Sykes

Conservative candidate for Bourassa

Vincent Duhamel

Conservative candidate for Brome—Missisquoi

Marcos Alves

Conservative candidate for Brossard—Saint-Lambert

Yanick Caisse

Conservative candidate for Bécancour—Nicolet—Saurel

Pierre Paul-Hus

Conservative candidate for Charlesbourg—Haute-Saint-Charles

Richard Martel

Conservative candidate for Chicoutimi—Le Fjord

Pierre Bournaki

Conservative candidate for Châteauguay—Lacolle

Pierre Tremblay

Conservative candidate for Compton—Stanstead

Jude Bazelais

Conservative candidate for Dorval—Lachine—LaSalle

Nathalie Clermont

Conservative candidate for Drummond

Jean-Pierre Pigeon

Conservative candidate for Gaspésie—Les Îles-de-la-Madeleine

Joel Bernard

Conservative candidate for Gatineau

Aime Calle Cabrera

Conservative candidate for Hochelaga

Guy Croteau

Conservative candidate for Honoré-Mercier

Sandrine Perion

Conservative candidate for Hull—Aylmer

Roger Materne

Conservative candidate for Joliette

Louise Gravel

Conservative candidate for Jonquière

Massimo Anania

Conservative candidate for La Pointe-de-l'Île

Lise des Greniers

Conservative candidate for La Prairie

Janina Moran

Conservative candidate for LaSalle—Émard—Verdun

Serge Bergeron

Conservative candidate for Lac-Saint-Jean

Ann Francis

Conservative candidate for Lac-Saint-Louis

Kathy Laframboise

Conservative candidate for Laurentides—Labelle

Ronan Reich

Conservative candidate for Laurier—Sainte-Marie

Spyridonas Pettas

Conservative candidate for Laval—Les Îles

Isabelle Lalonde

Conservative candidate for Longueuil—Charles-LeMoyne

Boukare Tall

Conservative candidate for Longueuil—Saint-Hubert

Gilles Lépine

Conservative candidate for Louis-Hébert

Gérard Deltell

Conservative candidate for Louis-Saint-Laurent

Jacques Gourde

Conservative candidate for Lévis—Lotbinière

Rodrigue Vigneault

Conservative candidate for Manicouagan

Sarah Petrari

Conservative candidate for Marc-Aurèle-Fortin

Catherine Lefebvre

Conservative candidate for Mirabel

Julie Sauvageau

Conservative candidate for Montarville

Gisèle Desroches

Conservative candidate for Montcalm

Bernard Généreux

Conservative candidate for Montmagny—L'Islet—Kamouraska—Rivière-du-Loup

Frank Cavallaro

Conservative candidate for Mount Royal

Luc Berthold

Conservative candidate for Mégantic—L'Érable

Mathew Kaminski

Conservative candidate for Notre-Dame-de-Grâce—Westmount

Jasmine Louras

Conservative candidate for Outremont

Julio Rivera

Conservative candidate for Papineau

Jérôme Painchaud

Conservative candidate for Pierre-Boucher—Les Patriotes—Verchères

Terry Roberts

Conservative candidate for Pierrefonds—Dollard

Michel Gauthier

Conservative candidate for Pontiac

Joël Godin

Conservative candidate for Portneuf—Jacques-Cartier

Bianca Boutin

Conservative candidate for Québec

Pascal Bapfou Vozang Siewe

Conservative candidate for Repentigny

Alain Rayes

Conservative candidate for Richmond—Arthabaska

France Gagnon

Conservative candidate for Rimouski-Neigette—Témiscouata—Les Basques

Marc Duffy-Vincelette

Conservative candidate for Rivière-des-Mille-Îles

Patricia Morrissette

Conservative candidate for Rivière-du-Nord

Surelys Perez Hernandez

Conservative candidate for Rosemont—La Petite-Patrie

André Lepage

Conservative candidate for Saint-Hyacinthe—Bagot

Serge Benoit

Conservative candidate for Saint-Jean

Richard Serour

Conservative candidate for Saint-Laurent

Louis Ialenti

Conservative candidate for Saint-Léonard—Saint-Michel

Jacques Bouchard

Conservative candidate for Saint-Maurice—Champlain

Jean Collette

Conservative candidate for Salaberry—Suroît

Céline Lalancette

Conservative candidate for Shefford

Andrea Winters

Conservative candidate for Sherbrooke

Frédérick Desjardins

Conservative candidate for Terrebonne

Marc Bissonnette

Conservative candidate for Thérèse-De Blainville

Yves Levesque

Conservative candidate for Trois-Rivières

Karen Cox

Conservative candidate for Vaudreuil—Soulanges

Steve Shanahan

Conservative candidate for Ville-Marie—Le Sud-Ouest—Île-des-Sœurs

Rima El-Helou

Conservative candidate for Vimy

Saskatchewan

Rosemarie Falk

Conservative candidate for Battlefords—Lloydminster

Kelly Block

Conservative candidate for Carlton Trail—Eagle Creek

Jeremy Patzer

Conservative candidate for Cypress Hills—Grasslands

Gary Vidal

Conservative candidate for Desnethé—Missinippi—Churchill River

Fraser Tolmie

Conservative candidate for Moose Jaw—Lake Centre—Lanigan

Randy Hoback

Conservative candidate for Prince Albert

Warren Steinley

Conservative candidate for Regina—Lewvan

Andrew Scheer

Conservative candidate for Regina—Qu'Appelle

Michael Kram

Conservative candidate for Regina—Wascana

Brad Redekopp

Conservative candidate for Saskatoon West

Kevin Waugh

Conservative candidate for Saskatoon—Grasswood

Corey Tochor

Conservative candidate for Saskatoon—University

Robert Kitchen

Conservative candidate for Souris—Moose Mountain

Cathay Wagantall

Conservative candidate for Yorkton—Melville

Yukon

Barbara Dunlop

Conservative candidate for Yukon